Abone ol | Biyografi | Tüm yazıları
Neval Sultan ŞİMŞEK

Virüs Orucu Bozar Mı?

 

Virüs orucu bozar mı?

Şehr-i Ramazan, kutsal ve milli sorumuz olan “Sakız orucu bozar mı?” sorusuna eklenen bu kardeş soruyla hoş geldi, sefalar getirdi…

Evet soru “virüs orucu bozar mı?”

İlahiyatçı olarak cevap vermesi beklenen kişilerden olduğum için cevaplıyorum:

Evet, bozar!

Şöyle ki:

“Bu corona virüs denilen covid-19 her ne kadar gözle göremesek de canlı bir organizmadır ve temiz olunmadığı durumlarda, hava veya temas yoluyla bedenin içine kadar nüfuz etmekte ve insanı hasta etmektedir. Demek ki kişi abdestini düzgün almamıştır ve hasta olmuştur. Bu yüzden de virüs kapan kişinin kaptığı andan itibaren orucu bozulmuş olur.”

N’oldu? Cevap saçma mı geldi?

Niye?

Bir çoğunuzun “dinin adamı” olduğunu düşündüğünüz için, ağzından çıkanı da din sandığınız hocaların -güya- akıl yürütme basamaklarının aynısını kullandım oysa!

Mesela bu hocalara “sahurda oruca niyetlenen kadın, öğlen adet görse orucu bozulur mu?” diye sorduğunuzda “bozulur” diyorlar ve “çünkü” diyerek ayetlerden delil getiriyorlar.

Bakalım ‘çünkü’lerine…

“Bakara 222’de Allah der ki:
‘Sana adet halini de sorarlar.
De ki: O insana rahatsızlık veren bir haldir. Adetli oldukları sırada kadınlardan uzak durun ve onlar temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın…’
Ve yine Bakara 184’te der ki: ‘Oruç size sayılı günlerde farz kılındı. Sizden her kim hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler kadar diğer günlerde kaza eder…’

Demek ki neymiş? Ayetlere göre temizlenme kelimesi geçtiğine göre kadın adetli iken pismiş. Ayrıca rahatsızlık veren bir hal olduğuna göre hasta kabul edilecekmiş ve hastalık boyunca tutamazmış.”

“Başka ayet yok mu konu üzerine?” diye mi soracaksanız? Yok!

“Ee, bu ayetlerde doğrudan kadın adetli iken oruç tutamaz diye bir hüküm yok ki!” mi diyeceksiniz?

Şiişşt! Sakın sormayın… Aman diyim kafir misiniz siz?

Eğer sorarsanız (doğru bir akıl yürütme ve metni bağlamında anlama çalışması ile) bu ayetlerin “Adet halinin kadınlar için rahatsızlık/hastalık olabileceğini ve bu yüzden kadın bu durumda iken cinsel ilişki yaşanmaması gerektiğini; temizlenme kelimesinin pislikten kasıt değil adetin bitmesini ifade ettiğini; oruç tutacak kişinin sağlıklı olması gerektiğini, kendini hasta hissederse, iyi hissettiği başka bir gün bu ibadeti yapmasına müsamaha gösterildiğini ve adetli kadının kendini hasta hissederse tutmayabileceğini, iyi hissederse tutabileceğini” söylediğini anlatmaları gerekir.

Bunu anlatırlarsa bu sefer de siz dersiniz ki (maazallah) “E, ben bunları kendi dilimde tercümesini okuduğumda anlamıştım zaten! Demek ki sana sormama gerek yokmuş, kendim okuyunca da Allah benden ne istiyor anlayabiliyormuşum!”

Gördünüz mü tehlikeyi?

Hacılar, hocalar, şeyhler, imamlar ve dininizi sorduğunuz Allah dışında kim varsa işsiz, makamsız, hürmetsiz kalıverdi şimdi! Adamlar sizin, onların kazanç kapılarını kapatmanıza izin verir mi?

Vermez tabii…

Sen ne kadar kolay olduğunu görmek üzereyken, elinden alıverir Kur’an’ı ve der ki Sen küçücük beyninle anlayamazsın bu kutsal kitabı… Bu ki yüceler yücesi, anlamları dağları aşıyor, koskoca evliyalar dururken haddini bil… Çok mu istiyorsun ibadet etmeyi, ben anlatırım sana, bana sor, ben sana Kur’an okuma adı altında tecvit falan da öğretirim. Ama haşa anlayamazsın Kur’an’ı. Hele ki hüküm çıkarmak haa! Tövbe de peygamber bile şefaat etmez sana sonra!”

Tüm bu sözlerden ve korkutmalardan sonra bu adamlara “pekiyi, size Allah adına konuşabilme yetkisini kim verdi?” diye bir soru hazırlıyorsa beyniniz, evet, bildiniz gayet kafası çalışan birisiniz ve şunları da öğrenmenize az kalmış:

-Adetli kadının pis görüldüğü birçok toplum olmasına rağmen bunu sistemli olarak din kuralı haline getiren Yahudilerdir ve Yahudilikte adetli kadınlar toplum içine çıkamaz, yemek yapamaz, aile ile sofraya oturamaz.

-Muhammed peygamberin hitap ettiği toplumda bu din ve geleneği yaşayan baskın bir Yahudi topluluğu vardır ve Araplar için uzak kültürler değildir.

-Peygamberin kurduğu şehir devleti, peygamberin ölümünden sonra dönemin büyük güçleri olan devletlerin sınırlarını zorlayan güçlü bir devlet olmuştur. Bu siyasi güçten ve beraberinde gelen zenginlikten mahrum kalmak istemeyen Yahudi topluluklarından bazıları din değiştirdiklerini söyleyerek Müslüman olmaya başlamışlardır.

-Tüm kültür ve DNA’larına işlemiş olan dinlerini özde değiştirmeyip görüntüde Müslüman olan bu Yahudiler, tüm dini ibadet/kural/birikim ve anlayışlarını Hadisler denilen peygamber sözü olduğu iddia edilen cümleler içerisine yerleştirmişlerdir.

-Buna İslam fikir ve olaylar tarihinde “İsrailliyyat” denir.

- Yeni fethedilen ülkelerin bambaşka kültürleri, israiliyyat hikayeleri ve öğretileri karışmış İslam dini anlatımları ile harmanlanır ve ortaya İslam diye sunulur.

-Kur’an’ın namaz da dahil hiçbir ibadet için kadına adet dönemi engeli koymamış olması da böylece karma islam dini hoca/hacı/şeyh/alim/evliya/ruhbanları için, kadının erkek algı altında ikinci sınıf vatandaş olması ‘sakızı’ olarak hepsinin ağzında çiğnenir.

Ve bence bu ‘sakız’ da orucu bozar.

Ve belki corona virüsü değil ama bu, Allah adına konuşup Allah’ın yasak etmediğini yasak etmeye çalışan “virüsler” sadece orucumuzu değil, dinimizi de bozar!..

Yazarın diğer yazıları

Samsun Olay | Doğru ve hızlı haber: 'İlk bizden duyarsınız...'

Son Dakika Haberler

Eyvah! Hakiki Oflular bir araya geliyor!

Manşet Haberler

Eyvah! Hakiki Oflular bir araya geliyor!